חיפוש
  • motanalaw

טיפים יעילים לזוג שמחזיק במספר דירות ובכוונתו למכור או לרכוש דירה נוספת מבלי לשלם מס גבוה (או בכלל)

מאת: עו"ד אודליה מותנה

05/04/2022טיפים יעילים לזוג שמחזיק במספר דירות ובכוונתו למכור או לרכוש דירה נוספת מבלי לשלם מס גבוה (או בכלל) לרשויות המס.


רשויות המס רואות בבני הזוג כשותפים מלאים בכל הדירות שמוחזקות על ידם, גם כשאותה דירה נרכשה רק על ידי אחד מהם או שקיבל אותה לפני הנישואין.


במצב כזה, כשתמכרו או תרכשו דירה לא תזכו לקבל פטור ממס שבח על דירה יחידה (במקרה שתמכרו) ואף לא תזכו לשלם מס רכישה לפי דירה יחידה (כשתרכשו).


כדי למנוע תשלומי מס גבוהים במקרה כזה אתם חייבים לפעול - לפני מכירה/רכישת דירה – בצורה הבאה:


√ הסכם ממון - אל תוותרו על הסכם ממון שקובע חלוקה ברורה של הנכסים ביניכם, שיאושר על ידי בית משפט (ניתן לחתום על הסכם ממון גם אחרי הנישואין)


√ חשוב כי תחתמו על הסכם ממון כמה שיותר מוקדם ולא בסמוך למכירה או רכישת דירה.


√ עליכם להראות כי גם בפועל אתם נוהגים כל השנים לפי החלוקה שבהסכם ממון – לדוגמא: לגבי אותה דירה המשויכת למי מבני הזוג, דמי השכירות מועברים לחשבון נפרד, וכן לא שילמתם משכנתא משותפת לרכישת אותה דירה, לא מימנתם באופן משותף הוצאות שיפוצים או כל הוצאה אחרת לגבי אותה דירה ושההתנהלות הכלכלית שלכם היתה נפרדת.


חשוב לדעת!! העובדה שבני הזוג גרים יחד בדירה של אחד מהם – גם אם אחד מבני הזוג לא משלם שכירות עבור מגוריו בדירת בן הזוג השני – לא פוסלת את הטענה שיש הפרדה של הרכוש ביניהם לפי הסכם הממון.

4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

נדחתה טענת הסתמכות על שומה שגויה – טעויות שנעשו בידי הרשות אין להנציח עובדות (ו"ע 20-06-28300 דהן ואח' נ' מנהל מס שבח מקרקעין נתניה) ביום 11.11.18 מכרו 2 אחיות את זכויותיהן בנכס (אותו קיבלו בירוש

מאת עורכת הדין אודליה מותנה האם מרזב/צינור המנקז את המים ממרפסת דירה בבית משותף הוא רכוש משותף המחייב תיקון סתימה בו על ידי נציגות הבניין או שמא הוא רכוש פרטי המחייב נשיאה בעלות תיקונו על ידי בעל הדיר

מאת עורכת הדין אודליה מותנה משרד הבינוי והשיכון בפנייה לציבור רוכשי הדירות – שימו לב לייפוי הכוח עליו אתם חותמים בזמן רכישת דירה במסגרת עסקת מכר דירה, לרוב יקבל מוכר הדירה/ הקבלן מהרוכש ייפוי כוח לצור