חיפוש
  • motanalaw

מס על דירת ירושה

מאת: עו"ד אודליה מותנה

31/03/2022דירת ירושה צריכה לעבור מספר שלבים עד להעברתה מידי המנוח/ה לידי היורשים, והיורשים יתבקשו לעשות את הפעולות הבאות:


1. רשימה של כל הכספים והנכסים ( = העיזבון) הנדרשים לחלוקה.


2. תכנון מיסוי מקרקעין ליורשים לבדיקת נטל המס בחלוקת הנכסים ביניהם, כולל דירת הירושה.


3. ניסוח הסכם חלוקה בין יורשים , ככל ומעוניינים בחלוקה שונה מהחלוקה הרשומה בצוואה / לפי הדין (למקרה בו אין צוואה).


4. הגשת בקשה לצו ירושה או לצו קיום צוואה לרשם לענייני ירושה .


5. הגשת צו קיום הצוואה/ ירושה המאושר + הסכם חלוקת העיזבון לרשם המקרקעין (טאבו) לצורך העברת הזכויות בדירה לפי הסכם החלוקה = חלוקה ראשונית של העיזבון.


6. מכירת הדירה לאחרים - או - השכרת הדירה להשקעה – או - מגורי היורשים בדירת הירושה.


באשר למכירת דירת ירושה או העברתה בתוך המשפחה, יש לתת את הדעת לעלויות המס הכרוכות בכל שלב ושלב (אם בכלל):


1. העברת דירת ירושה מהנפטר ליורשיו – בהתאם לחוק לא מדובר "בעסקה" ולכן אין חובת מס. אין מס ירושה בישראל (נכון להיום).


2. הסכם חלוקה בין יורשים ללא תשלומי איזון חיצוניים (כשההתחשבנות לגבי חלוקת הנכסים נעשית מתוך כספי הירושה בלבד) – לא מדובר "בעסקה" ולכן אין מס.


3. הסכם חלוקה בין יורשים עם תשלומי איזון חיצוניים (מחוץ לכספי הירושה) – מדובר "בעסקה" ולכן יש מס על תשלומי האיזון בלבד (אותם כספים עודפים שאינם מהעיזבון).


4. מכירת הדירה ליורש אחר בתוך המשפחה – בהתאם להוראות הדין העברה ליורש אחר בתוך המשפחה (אח למשל) יכולה להיחשב "עסקה" (המחייבת במס) או יכולה להיחשב כירושה שאינה עסקה (ולכן לא תחייב במס), והכל לפי התנאים של המכירה.


5. מכירת הדירה שהתקבלה בירושה לאנשים אחרים (שאינם היורשים) – מדובר במכירת דירה לכל דבר ועניין, החייבת במס שבח. עם זאת, היורשים, המוכרים דירת מגורים מזכה שקיבלו בירושה עשויים להיות זכאים לפטור מלא ממס שבח וזאת אם עמדו בתנאים הקבועים בחוק.במכירת דירת ירושה תכנון המס גמיש יותר ולכן בניית אסטרטגיית מס על דירה טרם חלוקת הרכוש הראשונית של העיזבון היא קריטית להשגת תוצאה אופטימלית.


אל תמהרו לשלם מס מיותר!


אשמח לסייע לכם לגבש אסטרטגיה להפחתת המס ולחלוקה נכונה של הנכסים בעיזבון.

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

נדחתה טענת הסתמכות על שומה שגויה – טעויות שנעשו בידי הרשות אין להנציח עובדות (ו"ע 20-06-28300 דהן ואח' נ' מנהל מס שבח מקרקעין נתניה) ביום 11.11.18 מכרו 2 אחיות את זכויותיהן בנכס (אותו קיבלו בירוש

מאת עורכת הדין אודליה מותנה האם מרזב/צינור המנקז את המים ממרפסת דירה בבית משותף הוא רכוש משותף המחייב תיקון סתימה בו על ידי נציגות הבניין או שמא הוא רכוש פרטי המחייב נשיאה בעלות תיקונו על ידי בעל הדיר

מאת עורכת הדין אודליה מותנה משרד הבינוי והשיכון בפנייה לציבור רוכשי הדירות – שימו לב לייפוי הכוח עליו אתם חותמים בזמן רכישת דירה במסגרת עסקת מכר דירה, לרוב יקבל מוכר הדירה/ הקבלן מהרוכש ייפוי כוח לצור