חיפוש
  • motanalaw

פוסט חובה לכל מי שרוכש נכס ומתכוון לקחת הלוואת משכנתא!!

מאת: עו"ד אודליה מותנה

19/02/2022


מצאתם את בית חלומותיכם? נהדר.

מתכוונים לממן חלק מהתמורה בהלוואת משכנתא? עצרו!!


3 כללים חשובים שצריכים להיות לנגד עיניכם :


1. לעולם אל תחתמו על חוזה לקניית נכס לפני שקיבלתם אישור עקרוני למשכנתא וביצעתם את 7 הבדיקות המקדמיות המפורטות מטה.


2. הבנק לא מגלה שום סימפטיה לעובדה שכבר חתמתם על חוזה רכישה.


3. קנס ביטול חוזה במקרה של הפרה עקב אי יכולת לשלם את כל התמורה עומד בדרך כלל על 10% משווי הנכס.


7 הבדיקות שחובה עליכם לעשות קודם לחתימת חוזה כדי להבטיח את קבלת המשכנתא על ידי הבנק:


1. האם הנכס שאתם קונים תקין?

אם הנכס שאתם רוצים לקנות מחולק לכמה יחידות דיור, אם יש בו חריגות בנייה או חסר לו טופס 4, זה ישפיע לרעה על שווי הנכס (תקבלו משכנתא על סכום נמוך יותר מזה שרציתם) ואף עלול לסכן את היכולת שלכם לקבל משכנתא על הנכס הזה. למה? כי הבנק מעוניין לשעבד נכס שניתן יהיה לממש אותו בקלות בעתיד (ככל ולא תפרעו את ההלוואה), כך שבניה ללא היתר/חריגות בניה יהוו חסם למימושו.


2. האם מוכרי הנכס רשומים כבעלים בטאבו?

אם מוכרי הנכס לא השלימו את רישום הזכויות על שמם (לדוגמא: במקרה בו המוכרים מוכרים לכם נכס שקיבלו בירושה אך טרם רשמו את זכויותיהם בטאבו), לא תהיה להם אפשרות לחתום לבנק על מסמך המאפשר לבנק לרשום בטאבו שיעבוד על הנכס מאחר והמוכרים לא רשומים כבעלים.


3. האם הנכס הנמכר אכן משמש בייעוד שלשמו נבנה במקור? האם השימוש בנכס לא נוגד את היתר הבניה?

ישנן דירות המוצעות למכירה אשר לאחר בדיקה עולה כי אלו נבנו במקור כמחסנים ועל פי רישיון הבניה הן אינן דירות מגורים. מיותר לציין כי במקרים כאלו הבנק לא יקבל את הנכס המהווה מבחינה חוקית, מחסן בלבד, כבטוחה למתן הלוואה כנגד חוזה שבו מוגדר הנכס למעשה כדירת מגורים.


4. האם קיימים עיקולים ו/או הערות אזהרה אחרות החוסמות את האפשרות לרשום שיעבוד חדש לטובת הבנק?

חשוב לוודא שלא רובצת משכנתא היסטורית על הנכס ששכחו למחוק או שלא רשומה הערת אזהרה או עיקול שלא מאפשרים את רישום המשכנתא לטובת הבנק. במקרים כאלו הבנק יפסול את הנכס כבטוחה ולא יאשר לכם את הלוואת המשכנתא.


5. האם קיים הסכם שיתוף ?

ככל וזכויות הבעלים רשומות בטאבו במושע (בחלק בלתי מסוים), יהיה עליכם להציג לבנק הסכם שיתוף חתום בין בעלי הזכויות בקרקע, והבנק יתנה את מתן ההלוואה בכפוף לרישום הסכם השיתוף בטאבו.


6. האם ניתן לשעבד את הנכס לטובת הבנק?

חשוב מאוד לוודא שהנכס מהווה יחידת רישום בטאבו או שקיים גוף אחר שמנהל את רישום הזכויות בנכס (רשות מקרקעי ישראל ו/או חברה משכנת כלשהי). במידה ומדובר בחברה משכנת, יש לוודא כי הבנק מוכן להכיר בהתחייבות אותה חברה לרשום בעתיד משכנתא על הנכס.


7. האם הנכס הנמכר הוא בבעלות קטין או חסוי?

במקרה בו מי מהבעלים של הנכס הוא קטין או חסוי יש לקבל את אישור בית המשפט והאפוטרופוס הכללי לרישום השעבוד לטובת הבנק ולכן במסגרת קביעת מועדי תשלום התמורה יש להביא זאת בחשבון.4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

נדחתה טענת הסתמכות על שומה שגויה – טעויות שנעשו בידי הרשות אין להנציח עובדות (ו"ע 20-06-28300 דהן ואח' נ' מנהל מס שבח מקרקעין נתניה) ביום 11.11.18 מכרו 2 אחיות את זכויותיהן בנכס (אותו קיבלו בירוש

מאת עורכת הדין אודליה מותנה האם מרזב/צינור המנקז את המים ממרפסת דירה בבית משותף הוא רכוש משותף המחייב תיקון סתימה בו על ידי נציגות הבניין או שמא הוא רכוש פרטי המחייב נשיאה בעלות תיקונו על ידי בעל הדיר

מאת עורכת הדין אודליה מותנה משרד הבינוי והשיכון בפנייה לציבור רוכשי הדירות – שימו לב לייפוי הכוח עליו אתם חותמים בזמן רכישת דירה במסגרת עסקת מכר דירה, לרוב יקבל מוכר הדירה/ הקבלן מהרוכש ייפוי כוח לצור