חיפוש
  • motanalaw

תביעת רשלנות במס שבח

מאת: עו"ד אודליה מותנה

25/05/2022


ביום 21.3.22 ניתן פסק דין בתביעה שהגישה לקוחה נגד עורך דין שייצג אותה בעסקת מקרקעין, בטענה לרשלנות מקצועית בחישוב מס השבח בעסקה.


התובעת טענה כי עורך הדין הבטיח לה כי לנוכח העובדה שמדובר בדירת מגורים, מס השבח יעמוד על כ- 165 א' ש"ח, כאשר בדיעבד רשויות המס לא הכירו בנכס כדירת מגורים וחייבו את התובעת במס שבח בשיעור של 541,670 ש"ח.


בית המשפט דחה את התביעה ברובה.

בנוגע להיקף אחריותו המקצועית של עורך דין כלפי לקוח אותו הוא מייצג בעסקת מכר מקרקעין, נקבע על ידי בית המשפט כי סטנדרט ההתנהגות המצופה מעורך הדין, אינו כשל אדם סביר, אלא כשל עורך דין סביר המטפל בעסקת מכר מקרקעין, ועליו לפעול עבור לקוחו כאיש מקצוע מיומן וזהיר ולפעול לטובת שולחו בנאמנות ובמסירות. בין השאר, עליו ליידע את הלקוח באשר לסיכונים שהוא נוטל על עצמו כפועל יוצא מכך.


בהתייחס לשאלה האם עורך הדין התרשל? פסק בית המשפט כי נראה שעורך דין זהיר יותר, היה אמור להבהיר היטב ללקוח, כי למרות שזוהי הערכתו הבסיסית, המתבססת על עסקה קודמת, הרי שקיים גם סיכון שהנכס לא יוכר כדירת מגורים ואז גובה המס יהיה גבוה יותר. עורך הדין עצמו אישר בחקירתו הנגדית כי אם היה יודע את מצבו של הנכס לאשורו, היינו שהוצאו ממנו המטבח והשירותים, ייתכן שהיה נותן הערכה אחרת. בית המשפט התרשם כי היה ידוע לעורך הדין כי מהנכס הוצאו המטבח והשירותים ומשכך הוכחה רשלנותו אשר לא פעל כעורך דין זהיר ושקול ולא התריע בפני הלקוח, כי ישנה אפשרות סבירה אחרת שהנכס לא יוכר כדירת מגורים ואז יעמוד גובה המס על סך של כ- 550,000 ₪.


למרות האמור, נקבע על


ידי בית המשפט כי רשלנותו של עורך הדין לא היתה חדה ובולטת אלא בעיקרה רשלנות שמקורה שלא ביקר בנכס, וכי לנוכח העובדה כי התובעת לא הצליחה להוכיח קשר סיבתי ישיר בין רשלנותו של עורך הדין לנזק שנגרם לה, למעט עוגמת נפש, נדרש עורך הדין לפצות את הלקוחה בסך של 30 אלף שקל בלבד.

פסק הדין מצורף לעיונכם.

איתני נ' פרוימוביץ ואח' - פסקדין (psakdin.co.il)4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

נדחתה טענת הסתמכות על שומה שגויה – טעויות שנעשו בידי הרשות אין להנציח עובדות (ו"ע 20-06-28300 דהן ואח' נ' מנהל מס שבח מקרקעין נתניה) ביום 11.11.18 מכרו 2 אחיות את זכויותיהן בנכס (אותו קיבלו בירוש

מאת עורכת הדין אודליה מותנה האם מרזב/צינור המנקז את המים ממרפסת דירה בבית משותף הוא רכוש משותף המחייב תיקון סתימה בו על ידי נציגות הבניין או שמא הוא רכוש פרטי המחייב נשיאה בעלות תיקונו על ידי בעל הדיר

מאת עורכת הדין אודליה מותנה משרד הבינוי והשיכון בפנייה לציבור רוכשי הדירות – שימו לב לייפוי הכוח עליו אתם חותמים בזמן רכישת דירה במסגרת עסקת מכר דירה, לרוב יקבל מוכר הדירה/ הקבלן מהרוכש ייפוי כוח לצור